Skorzystaj ze słownika do gier Scrabble i Literaki
Literaki, Scrabble! Jak zacząć grać
Jak zacząć grę w Literaki czy Scrabble? – to pytanie zadają sobie tysiące osób, jakie nigdy nie zetknęły się jeszcze z tą grą. Niektórzy z nich rezygnują z chociażby próby, bo zasady wydają im się zbyt skomplikowane. A szkoda, bo wcale tak nie jest – Scrabble (czy jego wariant – sieciowe Literaki) to prosta gra słowna polegająca w dużym skrócie na układaniu wyrazów z liter. Co warto wiedzieć o niej na początek? Oto nasz krótki poradnik!
1. Zagraj w kilka klonów Literaki czy Scrabble
Najlepiej uczyć się poprzez próbowanie. Tradycyjna wersja Scrabble różni się od sieciowych wersji głównie premiami słownymi. W oryginale należy po prostu umieścić literę na polu z premią. W Literakach natomiast ważne jest dopasowywanie płytek w określonym kolorze do pól tym kolorem oznaczonych. Nie są to różnice znaczne, ale dzięki wypróbowaniu kilku gier można nabrać więcej elastyczności. O ile na późniejszym etapie rozwoju warto się skupić na jednej dziedzinie, tak na początku najlepiej poznać możliwie jak najwięcej odmian Scrabble.
2. Wydrukuj sobie listę dwuliterówek
Na początku ilość nawet dwuliterówek (o trzyliterówkach nie wspominając) może się wydawać przytłaczająca. Dlatego warto przynajmniej te pierwsze wydrukować i zerkać na nie w ciągu dnia. Nasza zdolność do mimowolnego zapamiętywania jest naprawdę duża. Dlaczego nie wykorzystać więc tego do nauki słówek do Scrabble? anagramy tez się przydają.
3. Postaraj się poznawać również znaczenie wyrazów
Ludzki umysł zdecydowanie łatwiej zapamiętuje słowa z liter, które z czymś mu się kojarzą. Dlatego, jeżeli zamierzacie osiągnąć efekt długotrwały, a nie tylko wygrać jedną czy dwie gry, lepiej zapoznajcie się z jednym z internetowych słowników Scrabble czy Literaków (na przykład na Scrabblemanii) ze znaczeniem poszczególnych słów. Nie dość, że pozwoli to Wam swobodnie korzystać z ich odmian to jeszcze po prostu wzbogaci Waszą wiedzę!
4. Mierz się z lepszymi przeciwnikami w Literaki
Ranking na kurniku można sobie nabić, grając z dużą ilością słabych przeciwników. Oczywiście, zwycięstwa to łakomy kąsek dla każdego ambitnego gracza. Punktów nie zdobywa się, przegrywając, ale na dłuższą metę unikanie starć z lepszymi to ślepa uliczka. Najwięcej nauczycie się od tych, z którymi długo jeszcze nie wygracie. Kiedy to jednak to się stanie i po kilku miesiącach (albo i latach) w końcu odniesiecie zwycięstwo, satysfakcja będzie tym większa.
5. Zapoznaj się ze słownikami online, Literaki
Wielu graczy uznaje sprawdzanie słów w trakcie gry za nietakt. O ile bowiem w klasycznej wersji Scrabble łatwo zauważyć, czy ktoś korzysta w czasie rozgrywki ze słownika, tak w sieci jest to znacznie trudniejsze. Mimo to zasady bezpośrednie tego nie zabraniają. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że może to być odebrane przez niektórych nawet jako rodzaj oszustwa. Tyle, że to zapoznanie się z sieciowymi bazami danych przed lub po grze jest nie tylko zupełnie uczciwe, ale też niezbędne, by poznać więcej słów i stać się lepszym zawodnikiem.
6. Przypomnij sobie lekcje języka polskiego
Zapamiętanie nawet tysięcy przydatnych wyrazów nie sprawi, że od razu będziemy mogli ich używać we wszystkich możliwych odmianach. W końcu w języku polskim dużej części pojedynczych czasowników towarzyszy (łącznie z imiesłowami) nawet kilkadziesiąt (!) odmian. Nie sposób wykuć wszystkich na pamięć. Warto więc wrócić do lekcji z liceum czy gimnazjum i przypomnieć sobie zasady gramatyki.
7. Nie unikaj różnych limitów czasowych
Większość graczy wcześniej czy później specjalizuje się w konkretnym limicie czasu, preferując czy to grę błyskawiczną, nawet pięciominutową czy też dłuższą, dwudziestominutową albo i półgodzinną. Na początku warto jednak rozgrywać mecze w wielu wariantach. Nie dość, że w ten sposób można się przekonać, który z nich bardziej nam odpowiada, to jeszcze to idealna okazja do poznania odmiennych strategii na odniesienie zwycięstwa.
8. Graj, graj i jeszcze raz graj!
Ostatnia porada jest być może najbardziej banalna, ale powie Wam to każdy scrabblista – nic nie zastąpi prawdziwej gry! Oczywiście szlifowanie umiejętności gramatycznych, obserwowanie pojedynków na yt, czytanie poradników (takich jak na przykład ten), wkuwanie dwuliterówek i poznawanie znaczeń poszczególnych słów to bardzo ważna sprawa. Tyle, że doświadczenia nie sposób zdobyć „na sucho”. Grając, zdobędziecie wiedzę o Waszych silnych i słabych stronach. Dowiecie się, co musicie poprawić, a co funkcjonuje w Waszej grze na tyle dobrze, że możecie się już pod tym względem mierzyć ze znacznie bardziej doświadczonymi fanami Scrabble i Literaków. A więc – odkurzajcie zakurzone pudła z planszówkami, instalujcie apki i wchodźcie na kurnik. Każdy mistrz musi mieć swój pierwszy raz, najlepsze wyrazy z liter jeszcze przed Wami!