Scrabble – Zabawa poza zasadami – najciekawsze gry, rozbudowujące ideę Scrabble

Najciekawsze wariacje na temat Scrabble. Nie tylko Scrabble – gry słowne, bawiące się pomysłami. Alternatywne warianty.

Scrabble, jako niewątpliwie najpopularniejsza gra słowna na świecie, doczekało się rozmaitych wariantów i alternatywnych wersji. Powstają one przez kreatywne zmienianie zasad bazowej gry. Dzięki temu potrafią zaskoczyć jej miłośników i postawić przed nimi nowe, interesujące wyzwania.

Przyglądamy się kilku ciekawym wariantom. W jaki sposób może się zmienić gra, którą myślisz, że znasz bardzo dobrze? Oto nietypowe Scrabble!

Anagramy

Najprostsze we wprowadzeniu modyfikacje powstają poprzez zmianę reguł gry bez wpływania na wykorzystywane elementy. Jedną z nich są Anagramy. W tym wariancie gry wykorzystuje się same klocki liter bez użycia planszy.

Klocki umieszcza się na płaskiej powierzchni odwrócone do dołu. Gracze na zmianę odkrywają pojedyncze litery, dając sobie po każdej parę chwil na przyjrzenie się widocznemu zestawowi. Każdy, kto zauważy wśród obecnych liter potencjalne słowo może je zabrać i ułożyć je przed sobą.

Ten wariant rozgrywki charakteryzuje się szybkim tempem i niewielkimi przestojami. Nie ma tu wiele czasu do namysłu. Dzięki temu jest to wariant popularny wśród turniejowych graczy, którzy ćwiczą w nim umiejętności, przydające się podczas zawodów – anagramator.

“Ekologiczne” scrabble

Ten wariant gry wprowadza tylko jedną, ale znacząco zmieniającą rozgrywkę modyfikację. Wykorzystuje się do niego ten sam zestaw, którego używamy w normalnej grze – wszystkie litery i planszę. Z tą różnicą, że “blanki” podlegają “recyklingowi” – stąd określenie “ekologiczne” Scrabble.

Działa to następująco – każdy gracz rozpoczynający swoją turę przed ułożeniem słowa z liter może zabrać z planszy jeden z “blanków” i zastąpić go odpowiadającą mu literą. Jeżeli więc “blank” został użyty do zastąpienia w słowie litery “Ł”, to gracz, który ma ją w swoim zestawie może położyć ją w to miejsce i zabrać “blanka” do ponownego użycia. Ważne jednak, by zastąpił do dokładnie tą samą literą – nie może być ona inna, nawet jeżeli w efekcie powstałoby również dopuszczalne słowa z liter.

Pasjans Scrabble

Ten wariant gry przeznaczony jest dla tych, którzy chcieliby poćwiczyć swoje umiejętności w Scrabble, a nie mają w danym momencie przeciwnika. Obowiązują w nim dokładnie te same zasady co w normalnej rozgrywce – z jedną różnicą. Gra się samodzielnie.

Gracz rozgrywa więc kolejne tury zgodnie z zasadami, układając kolejno słowa. W tym wariancie można grać na czas – starając się zdobyć jak najwięcej punktów w ograniczonym limicie. Można też dążyć do zdobycia maksymalnej liczby punktów bez ograniczenia czasowego.

Super Scrabble

Bardziej skomplikowane wariacje na temat Scrabble wymagają już użycia innych elementów. Przykładem jednej z nich jest Super Scrabble. Ta wersja gry została wprowadzona w 2004 roku, a jej celem jest stworzenie bardziej ekscytującej a jednocześnie wymagającej wersji gry.

Super Scrabble charakteryzuje się tym samym większą planszą – 21 na 21 zamiast 15 na 15. Wykorzystuje się w niej również dwa razy więcej liter niż w podstawowej wersji. Na planszy znajduje się więcej punktowanych pól i wyższe mnożniki (do poczwórnego).

Dzięki temu w tej wersji ważniejsze jest myślenie strategiczne i korzystanie z możliwości, oferowanych przez planszę.

Junior Scrabble

Ta wersja Scrabble, przeznaczona dla najmłodszych. Plansza jest w niej większa i z jednej strony posiada nadrukowane słowa. Zadaniem gracz jest tu jedynie umieszczanie liter tak, by ułożyć widoczne na niej od początku słowa. Dzięki temu najmłodsi gracze mogą opanować zasady gry i nauczyć się koniecznego do niej sposobu myślenia.

Kiedy poczują się z rozgrywką Scrabble komfortowo, mogą odwrócić planszę. Na jej rewersie znajdują już planszę podobną do tej, jaka znajduje się w “dorosłej” wersji Scrabble.

Ogranicza nas tylko wyobraźnia

To oczywiście tylko kilka przykładów różnych wariantów Scrabble. Są też wersje w których przydaje się licznik słów lub inne pomocne narzędzia jak www.scrabble–word–finder.com. W praktyce nic nie ogranicza graczy przed wprowadzaniem własnych modyfikacji w celu urozmaicenia gry. W szczególności tych, które nie wymagają żadnych zmian w wykorzystywanych elementach.

www.Forumgestionvilles.com

www.Cirquebonheur.com

www.Culturedunivers.org

www.France109.org

www.Sctidevelopment.com

www.24derechosanitario.com