Najlepiej punktowane słowa z liter w Scrabble i Literakach

Czasami podczas rozgrywki Scrabble, Literaków czy Słowotoku otrzymujecie taki zestaw, z którego ciężko ułożyć słowa z liter. Jeżeli nie macie pod ręką anagramatora, czy też internetowej bazy danych wyrazów dopuszczalnych w grach słownych, może Wam to sprawić problem. Dlatego warto poznać złożenia, które na pierwszy rzut oka mogą wpędzić w przygnębienie niejednego gracza. Może się jednak okazać, że właśnie trudny na pozór układ płytek, przyniesie największą zdobycz punktową. Oto najlepiej punktowane słowa w Scrabble i Literakach. Dzięki nim wybrniecie z trudnych sytuacji tak dobrze, że ułożenie z liter jednego wyrazu wzbogaci Was o nawet kilkaset punktów!

1. Późńmyż


To oficjalnie najdłuższe słowo otwierające grę. Jeżeli ułoży się je jako pierwsze, można zgarnąć za nie aż 132 punkty. Zostało ono zgłoszone przez jednego z polskich scrabblistów – Sławomira Noska i potwierdzone przez Polską Federację Scrabble. Chociaż można je ułożyć w oficjalnych turniejach oryginalnej gry, nie jest dopuszczalne chociażby w Literakach, jak również w wielu innych grach słownych. Zanim zdecydujecie się na jego użycie, upewnijcie się więc, że znajduje się ono w bazie danych Waszej gry.

2. Eń


To najkrótsze słowo na tej liście. Nie znaczy jednak, że nieprzydatne. Za jego użycie w odpowiednim miejscu można zgarnąć nawet około trzydziestu punktów (w zależności od rodzaju gry, w której zdecydujemy się na jego ułożenie). Niektóre gry słowne, na przykład Słowotok, nie mają go w swojej bazie danych. Jednak na Kurniku możecie denerwować nim przeciwnika bez ograniczeń!

3. Słowa z liter – Żąć


Czasownik ten oznacza czynność ścinania zboża lub trawy. Jako, że składa się wyłącznie z polskich znaków diakrytycznych, bardzo wysoko punktowanych zarówno w Scrabble jak i Literakach czy Słowotoku, może pomóc w chwili, kiedy nic innego ułożyć się już nie da. To najlepiej punktowane słowo trzyliterowe. Takie wyrazy z liter to perełki. Możecie je wykorzystać w większości gier słownych. Żnijcie więc punkty za pomocą… żęcia!

4. Żółć


Wśród czteroliterówek z kolei zdecydowanie przoduje „żółć”. Wyraz ten to zresztą jedno z najdłuższych słów złożonych jedynie z polskich znaków diakrytycznych. To właśnie ono pojawia się w najkrótszym poprawnie zbudowanym zdaniu zawierającym je wszystkie: „Zażółć gęślą jaźń”. Składa się również na pangram, czyli konstrukcję składającą się ze wszystkich liter alfabetu danego języka bez ich powtórzenia (np. „Śnij formę klech z wag bądź żółć pustyń” wymyślone Marcina Orlińskiego). No i, co dla nas najważniejsze, można w niejednym scrabblowym pojedynku ułożyć to słowo na takim etapie rozgrywki, że… przeciwnika żółć zaleje!

5. Słowa z liter – Bluźń


To z kolei najlepiej punktowane słowo pięcioliterowe. Jeżeli w Literakach ułożycie poszczególne litery na odpowiadających ich punktacji kolorowych polach, możecie zdobyć naprawdę pokaźną przewagę nad rywalem już w jednym ruchu! A dodatkowo pozbyć się kłopotliwych liter. Możliwe też, że rywal straci kolejkę na sprawdzenie słowa – w końcu znacznie częściej spotykamy się z formą „bluźnij”. Obie jednak są poprawne i obecne w zdecydowanej większość słowników.

6. Uciągnęłybyście


Chociaż w języku polskim można odnaleźć słowa 25-, a nawet 30-literowe (niepięćdziesięciogroszówkowymi, dziewięćdziesięciodziewięciolatkami, heksametylenotriperoksydiaminach, praprapraprapraparadziadkowymi czy niejazgarzewszczyńskiego, istnienia większości z nich słowniki nie zauważają wcale lub też uważają za niedopuszczalne), nie są one przedmiotem zainteresowania graczy Scrabble, Literaki czy Słowotoku, ponieważ w niemal żadnej z tych gier nie można ich ułożyć (w Literakach i Scrabble maksymalna ilość liter to 15, w Słowotoku teoretycznie 25, chociaż niezwykle rzadko spotyka się wyrazy z liter o długości powyżej 16-18 znaków). Dlatego też dla większości scrabblistów (pomijając tych nielicznych, którzy rozgrywają mecze na większej planszy) słownik wyrażeń użytecznych w grze kończy się na wyrazach 15-literowych. A wśród nich najlepiej punktowane jest właśnie „uciągnęłybyście”. Jeżeli udało się Wam je ułożyć, gratulacje, większego wyniku za pojedyncze słowo już nie uzyskacie!

7. Ćkajmyż


Słowo to nie jest najlepiej punktowane nawet w katerogii siedmioliterówek. Wykorzystuje jednak jako pierwszą literę rzadko używane w ten sposób „ć”, kończąc go archaicznym, choć wciąż uznawanym przez słowniki języka polskiego za poprawne „myż”. Warto je znać ze względu na możliwość zaskoczenia przeciwnika i skłonieniu go, by sprawdził wyraz. Z pewnością straci wówczas kolejkę, bo ćkajmyż dopuszczają wszystkie największe internetowe bazy danych. A co w ogóle jest „ćkanie”? Otóż gwarowo oznacza ono tyle, co „pchać się” lub „opychać się jedzeniem”. Dziś określenie to używane jest również potocznie jako synonim „ćpania, zażywania narkotyków”.

8. Słowa z liter – Źrebność


Jeżeli nie wiedzieliście, jak nazywa się ciąża u konia, osła lub wielbłąda, właśnie wzbogaciliście swoją prywatną bazę słów! Nawet jednak, jeżeli nie macie na co dzień do czynienia ze zwierzętami kopytnymi i nie dyskutujecie o stanie źrebności, warto zapamiętać to słowo. Zaczyna się ono bowiem na „ź” i kończy na „ość”, co można wykorzystać, dokładając „źrebn” do „ość” lub „ność” do „źreb”. Przeciwnik może być zaskoczony, bo na pierwszy rzut oka ciężko znaleźć słowo składające się z tych liter (chyba, że macie pod ręką program do wyszukiwania anagramów, jak na przykład anagramator). A z racji, że zarówno początek jak i koniec wyrazu jest bardzo wysoko punktowany, możecie na tym ruchu sporo zyskać.

https://www.team-ulm.de/Forum/1728/244656/#lastone
http://www.geldanlagen-talk.de/index.php?page=Thread&postID=59539#post59539
https://www.abitur-und-studium.de/Forum/Abitur-2011/online-therapie
http://www.rumpelbumpel.de/ilchscript/index.php?gbook-show-348
http://kamikaze-club.de/phpBB2/viewtopic.php?p=1285289#1285289
https://userblogs.fu-berlin.de/cinemachin/?p=42&cpage=1216#comment-89019
https://ziegi-fresh.de.tl/Rapper.htm#comment
https://bitpoll.mafiasi.de/poll/MlBHvGuD9j/
https://www.known.schwenzel.de/2015/ein-testping-den-man-getrost-ignorieren-kann-echt
https://lydnakl.com/index.php?route=journal3/blog/post&journal_blog_post_id=1